תרופות חדשות למושתלי כבד

 

מהן ההתפתחויות האחרונות בתחום הטיפול התרופתי לאחר השתלת כבד ?

השתלות כבד הן הפתרון לטיפול במחלות כבד סופנית. השתלת כבד מוצלחת מאפשרת לחולים במחלות כבד שונות חיים חדשים ובריאים.

לאחר השתלת כבד קיים צורך בטיפול תרופתי שונה מזה שלפני ההשתלה. טיפול זה הוא  בעיקרו טיפול למניעת דחיית השתל. מרבית מושתלי הכבד מטופלים עם TACROLIMUS או PROGRAF  או TACROCEL – שמות שונים לאותה התרופה. ישנם חולים המקבליםCYCLOSPORIN (או NEORAL).

בדרך כלל בנוסף לתרופות האלה נותנים גם תרופה נוספת הנוגדת דחיה – CELL CEPT ( או MYFORTIC ), סרטיקן  או  סירולימוס, שמאפשרות הורדת המינון של פרוגראף וציקלוספורין כדי לצמצם את תופעות הלוואי.

חלק קטן יותר של מושתלי הכבד זקוקים למינון נמוך של סטרואידים כגון פרדניזון בשנים שלאחר ההשתלה.

כיצד מחליטים על השילוב של התרופות נוגדות הדחיה?

את השילוב "המנצח" של התרופות נוגדות דחייה בוחר הרופא המטפל שמכיר היטב את ההיסטוריה של המחלה לפני השתלה , סוג ההשתלה , סיבוכים בזמן ההשתלה ( במידה והיו). רק הרופא יכול להתאים את הטיפול לתכונות האינדיבידואליות של החולה, המחלה והמצב לאחר השתלה .

אנו מכירים את אותן תרופות זה שנים רבות . האם פותחו בשנים האחרונות תרופות חדשות נגד דחיה?

כן, יש פריצת דרך חשובה מאוד בטיפול לאחר השתלות אברים – תרופה חדשה , שנקראת אדבאגראף ( ADVAGRAF ) – שהיא צורה חדשה של אותו פרוגראף או טאקרוצל שרוב המושתלי כבד מקבלים. תרופה זו מאפשרת לקחת טארקרולימוס רק פעם אחת ביום ( במקום פעמיים ) והיא משתחררת באופן איטי במשך 24 שעות, כך שריכוז התרופה בדם נשמר יחסית קבוע. יש עדויות מדעיות לכך שבצורה החדשה של התרופה ישנן פחות תופעות לוואי . ההחלטה על מעבר מ- PROGRAF רגיל לADVAGRAF וקביעת הרמה המתאימה בדם נעשית ע"י הרופא המטפל.

האם יש תרופה דומה  גם לאלה שמקבלים ציקלוספורין?

לא, עדיין אין פיתוח דומה לגבי ציקלוספורין.

האם בעתיד ניתן יהיה להפסיק לקבל תרופות נוגדות דחייה?

יתכן שבעתיד הרופאים יידעו לקבוע למי אפשר להפחית מינונים של תרופות נוגדות דחיה או אולי אפילו להפסיק לקבל אותן. המדענים עובדים כעת על סממנים (מרקרים)  מסוימים בדם של מושתלים שנותנים לנו סימן על כך שהגוף מזהה את האבר – הכבד  החדש – "כשלו"  ולא ידחה אותו . במקרים כאלה יתכן ויהיה אפשרי להפסיק את הטיפול התרופתי. לפני שמרקים כאלה יימצאו וייבדקו באלפי מושתלים –  יש צורך להמשיך ולקחת תרופות נוגדות דחיה בהתאם להנחיית הרופא במרפאת המושתלים.

האם יש תרופות חדשות נוספות למושתלי כבד ?

כן. למושתלי כבד שמחלתם לפני ההשתלה הייתה דלקת כבד נגיפית B  – ישנן תרופות חדשות שמונעות הדבקה של הכבד החדש בנגיף של הפטיטיס B. עד לפני כשנתיים כל המושתלים עם דלקת נגיפית B  קיבלו עירוי של נוגדנים נגד B  – פעם בחודש לפי רמת הנוגדנים. לצורך כך, נדרשו המטופלים להגיע למרכז הרפואי בו הם נמצאים במעקב ולקבל עירוי תחת השגחת אחות. חלק מהמושתלים סבלו מתופעות לוואי של העירוי.

היום המצב השתנה הודות לתרופה שנקראת זוטקטרה. אלו נוגדנים שכל אחד יכול להזריק לעצמו בבית פעם בשבוע ( בזריקה תת עורית הדומה לאינסולין) .

תרופה זו נוחה הרבה יותר ומאפשרת לשמור על רמת נוגדנים גבוהה מספיק  באופן קבוע ולא רק לאחר העירוי. גם עבור מושתלי כבד המקבלים כדורים שמונעים הדבקה בנגיף הפטיטיס B  יש חדשות טובות . במקום תרופה בשם טנופוויר  ( TENOFOVIR DISOPROXIL )  בתקופה הקרובה צפוייה להגיע לישראל, צורה חדשה של אותה תרופה –ALAFENAMIDE  TENOFOVIR  . שימוש בתרופה החדשה מונע התפתחות של תופעות לוואי אפשריות של התרופה הישנה, כולל פגיעה מסוימת בכליות והשפעה על בריחת סידן מעצמות. כל זה חשוב ביותר למטופלים שמקבלים את התרופה לטווח ארוך כמו מושתלי כבד.

האם יש התפתחויות גם בטיפול בהפטיטיס סי ?

כן, בהחלט, ממשיכה המהפכה בטיפול של הפטיטיס סי וכל מושתל כבד על רקע המחלה הזאת ( במידה ולא קיבל טיפול לפני השתלה ) יכול לקבל את הטיפול הזה מיד לאחר השתלה. היום כל התרופות החדשות לדלקת נגיפית סי נמצאות  בסל הבריאות לכל גנוטיפ (סוג הנגיף) ולכל דרגה של פגיעה בכבד (צלקות).

זו הזדמנות לחדד ולהזכיר לכל מושתלי הכבד שהושתלו עקב הפטיטיס סי  – שהטיפול החדש הוא בדרך כלל עם כדור אחד ביום, קצר מאוד (משמונה עד שניים עשר שבועות) , ללא תופעות לוואי משמעותיות ואפקטיבי ביותר – מביא  להחלמה מלאה ב95-99% של המקרים ומכאן החשיבות הגבוהה לקבל את הטיפול ולמנוע סיבוכים בעתיד .

האם יש חדש גם בתרופות שמונעות מחלות זיהומיות מיד לאחר השתלה – כמו רספרים או וולסייט ( VALCYTE) ?

לא , אין חדש בחלק הזה של הטיפול אשר יכול להימשך עד שנה בהתאם להחלטת הרופא המטפל.

סיכום

בשנים האחרונות אנו עדים למהפכה של ממש בחלק מהטיפול אותו מקבלים מושתלי כבד. פיתוח תרופות חדשות ממשיך כל העת ומכוון להפחתת תופעות לוואי, הקלה בנטילת התרופות ושיפור איכות החיים של המטופלים.

 
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support